Bez rozciągania nie ma udanego treningu

Ćwiczenia rozciągające powinny być integralną częścią każdego treningu: zarówno gimnastycznego, jak i wytrzymałościowego czy siłowego. Stretching pomoże nam się nie tylko odprężyć, ale i rozciągnie zmęczone po ciężkiej pracy w siłowni mięśnie. Polega on na rozciągnięciu poszczególnych grup mięśniowych. Zwiększa ruchomość stawów, a także wzmacnia i uelastycznia ścięgna.

Regularny stretching poprawia nasz zakres ruchów i przyspiesza regenerację. Ten etap treningu jest tak samo istotny, jak rozgrzewka. Nie wolno go pominąć. Rozciąganie pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy, a wolne tempo ruchu i spokojny oddech sprzyjają odprężeniu. Dzięki temu unikniemy kontuzji i zmniejszymy ryzyko wystąpienia zakwasów. Na rozciąganie powinniśmy znaleźć czas zarówno na początku treningu, jak i na jego końcu. Przed ćwiczeniami pomaga nam to przygotować określone grupy mięśniowe do wzmożonego wysiłku i minimalizuje ryzyko kontuzji. Stretching kończący trening pomoże nam się wyciszyć. Dzięki niemu wydłużymy włókna mięśniowe i je rozluźnimy.

Nie traktujmy tej części naszej aktywności po macoszemu. Ćwiczenia rozciągające wymagają precyzji i skupienia. Rozróżniamy dwa typy stretchingu. Ćwiczenia polegają na stopniowym, powolnym rozciąganiu mięśni  do momentu, w którym poczujemy opór  i utrzymaniu danej pozycji przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Drugi, to typ dynamiczny –jako część rozgrzewki, np. przed jazdą na rowerze lub bieganiem. Polega na szybkim naciągnięciu mięśnia i powrocie do jego naturalnej pozycji.

Ćwiczenia rozciągające mogą towarzyszyć Ci nie tylko podczas treningów. Możesz wplatać je w różne momenty dnia. Pamiętaj jednak, aby przed ich wykonaniem przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę. Wystarczy krótki marsz lub trucht i wymachy ramionami.  Nie wolno rozciągać zimnych mięśni. Może to doprowadzić do kontuzji lub zapaleń. Stretching przydatny jest przede wszystkim o poranku. Będzie to świetne przygotowanie organizmu do całodziennej aktywności, a przy okazji nieco Cię pobudzi. Wykonywanie tego typu ćwiczeń wskazane jest również wieczorem, przed snem. Spokojny oddech oraz wolne tempo  pomogą Ci rozluźnić ciało i usunąć zmęczenie.