Każdy, kto rozpoczyna na poważnie odchudzanie (a więc wysiłek fizyczny połączony ze zbilansowaną dietą) na pewno słyszał o treningach cardio i interwałowych. Jedna i druga forma ruchu ma swoich zwolenników. Obie metody doprowadzają do redukcji tkanki tłuszczowej, ale która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza?
Trening interwałowy (HIIT) nie jest dla każdego. Ćwiczeń tych nie mogą wykonywać osoby z problemami zdrowotnymi np. sercem. To aktywność, która przynosi najlepsze rezultaty w najkrótszym czasie. Standardowy trening interwałowy jest krótki. Może trwać od 4 do 15-20 minut. Wszystko zależy od naszego zaawansowania oraz czasu i intensywności wysiłku., który składa się z dwóch elementów. Przeplatamy krótki, bardzo intensywny wysiłek z umiarkowanym. Nie potrzebujemy tu także skomplikowanego zestawu ćwiczeń – wystarczą już dwa, np. spokojny trucht(lub marsz) i sprint. Interwały trafiły pod lupę naukowców i doświadczonych sportowców. Podczas wspólnych eksperymentów dowiedli, że ten rodzaj treningu pozwala spalić więcej tkanki tłuszczowej, niż przy ćwiczeniach cardio. Zasługą takich wyników są procesy, zachodzące w organizmie człowieka nawet 48 godzin po tego typu aktywności fizycznej.
Trening interwałowy angażuje około 80% mięśni całego ciała. Przez to zużyjemy więcej energii. Co również istotne HIIT nie powoduje spalania tkanki mięśniowej, co może zdarzyć się w przypadku bardzo długich treningów cardio. Sesje interwałowe są znacznie krótsze, dzięki czemu dochodzi do minimalnych ubytków we włóknach mięśniowych. Możemy również poprawić naszą kondycję fizyczną w krótkim czasie. Dodatkowym plusem jest też to, że trening ten nie wymaga dodatkowego sprzętu.
Ćwiczenia cardio (aerobowe) skierowane są do szerszego grona osób, niż treningi interwałowe. Może z nich skorzystać każdy, jeśli tylko nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Polega on na utrzymaniu aktywności fizycznej o niskiej intensywności przez dłuższy czas. Tego typu treningi trwają zazwyczaj od 30-45 minut i świetnie pomagają w spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dla zadowalających efektów ćwiczenia trzeba wykonywać regularnie, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.Zapytać można dlaczego trening ten ma być aż taki długi? Powód jest prosty. Gdy rozpoczynamy wysiłek nasz organizm czerpie energię głównie z glukozy w krwi i glikogenu zmagazynowanego w naszych mięśniach (w bardzo małym stopniu z przemian tłuszczowych). Gdy powoli tracimy zapasy glukozy i glikogenu nasz organizm zaczyna więcej energii pozyskiwać z tłuszczu.Każdy z nas jest inny, mamy inne diety i to wpływa znacząco na czas, w którym będziemy czerpać energię głównie z naszej tkanki tłuszczowej. Uśredniając przyjmuje się jednak, że przy kontynuowaniu wysiłku powyżej 25 minut naszym paliwem energetycznym będzie głównie tkanka tłuszczowa.Musimy jednak uważać na to, aby nie przeforsować mięśni. Nie zmuszajmy się do zbyt długich ćwiczeń. Najlepiej jest wsłuchać się w potrzeby i możliwości ciała. Podnośmy sobie poprzeczkę stopniowo wydłużając czas wysiłku. Wtedy zwiększymy wydajność i nie przeforsujemy mięśni. W przypadku treningu cardio najważniejsza jest systematyczność oraz zmienność rodzaju wysiłku. Do ćwiczeń aerobowych (cardio) zaliczamy,m.in. szybki marsz, jogging, jazdę na rolkach i na rowerze, pływanie.Musimy jednak pamiętać, że intensywność wysiłku nie może być zbyt wysoka. Przyjmuje się, że nasza aktywność nie powinna powodować przekroczenia wartości65-75% naszego tętna maksymalnego.Pamiętajmy także, żeby wybierać różne aktywności fizyczne. Dzięki temu nasz organizm będzie otrzymywał nowe bodźce, a my nie znudzimy się codziennym wykonywaniem tego samego wysiłku. Wybierajmy te aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Jeśli nie lubimy biegać to wybierzmy pływanie lub jazdę na rowerze.
Jeśli pytacie więc, który typ treningu przyniesie szybsze i bardziej spektakularne efekty – odpowiem, że zdecydowanie interwały. Pamiętajcie jednak, że zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary i dopasować ćwiczenia do swoich możliwości. Tylko dzięki temu unikniecie kontuzji i będziecie czerpać radość z kolejnego dnia pełnego aktywności fizycznej.