Piękne, silne plecy wymagają zaangażowania i pracy

Kompleksowy, pełny trening oznacza skoncentrowanie uwagi na każdej partii mięśni. Osoby, które odwiedzają siłownię najczęściej pomijają nie tylko ćwiczenia nóg, ale także pleców. To ogromny błąd. Treningi skupione na grzbiecie nie przyniosą nam szybkich rezultatów wizualnych. To duża grupa mięśni, która potrzebuje regularnych ćwiczeń. Pierwsze efekty możemy zauważyć po około 3 miesiącach.

O plecach warto jednak pamiętać także ze względów zdrowotnych.  Treningi pomogą Wam pozbyć się niechcianych fałdek, ale to tylko ich efekt uboczny. Najważniejsze jest wsparcie dla kręgosłupa. Grzbiet jest jego podporą i tarczą. Silne mięśnie pleców pomogą utrzymać nam prawidłową postawę i wyeliminować jej wady. Pełnią one kluczową rolę w naszym życiu. Dzięki nim jesteśmy w stanie ruszać rękami i tułowiem. Pomagają także w codziennych sytuacjach, jak noszenie toreb czy schylanie się. Nasz niepokój pojawia się dopiero w chwili, gdy zaczyna nam towarzyszyć ból i trudno nam się wyprostować. Nietrenowane mięśnie pleców są słabe i mało sprężyste. W efekcie kręgosłup traci stabilizację, może dojść do przesunięcia kręgów, a nawet zwyrodnienia łączących je stawów. Konsekwencją są silne bóle pleców, które mogą nas unieruchomić nawet na kilka tygodni. Dalsze zaniedbania mogą doprowadzić do tego, że nasz organizm będzie wymagał interwencji neurochirurga. Możemy jednak uniknąć tych wszystkich przykrych dolegliwości.

Okażmy swoim plecom troskę, trenując je nie tylko podczas zajęć w siłowni. Profesjonaliści chętnie podsuną nam rozwiązania, które możemy stosować także w ciągu dnia. Będą to ćwiczenia rozciągające, po pracy przed komputerem, po śnie czy noszeniu toreb z ciężkimi zakupami. Kręgosłup odwdzięczy się nam za to sprawnością i wytrzymałością przez wiele, wiele lat.