Nie zapominaj o nogach

Nogi są najbardziej zaniedbywaną częścią ciała podczas codziennych treningów. Partię tę często traktuje się po macoszemu. Najczęściej słyszymy, że dana osoba nie chce za bardzo rozbudować ud, a jedynie je wysmuklić.  Aby to osiągnąć musimy poświęcać im należytą uwagę. Trening powinien zapewniać równomierny rozwój całego ciała. Zadbajmy więc zarówno o jego górną i dolną część. Nie rozwiniemy mięśni ud, jeśli uznamy, że wystarczy im to, że noszą nasze ciało przez cały dzień. Jazda na rowerze lub bieganie nie pomogą także osiągnąć oczekiwanych rezultatów.

Warto pamiętać, że kręgosłup wraz z nogami jest swoistym rusztowaniem naszego ciała. Bez mocnych ud nie jesteśmy w stanie bezpiecznie skakać, biegać ani dźwigać ciężarów. Ich rozwój jest także ważny ze względów estetycznych. Pamiętacie kreskówkę o Johnym Bravo? W siłowni wiele osób koncentruje się na rozroście mięśni klatki piersiowej, ramion i brzucha. Dzięki regularnym ćwiczeniom górna część ich ciała wygląda imponująco. Przy tak wyrzeźbionym ciele, chude nogi wydają się wyglądać karykaturalnie.

Nasze nogi składają się z wielu mięśni dlatego układając plan treningowy powinieneś uwzględnić ćwiczenia takie jak: wykroki, zakroki, wejścia na podwyższenie, przysiady, przywodzenie i odwodzenie ud. Jedno ćwiczenie to zdecydowanie za mało.Należy jednak pamiętać, że wcale nie tak łatwo rozbudować uda – lęk przed tym niepożądanym efektem jest więc kompletnie niezrozumiały. Inną popularną wymówką jest strach przed kontuzją kolan. Wbrew powszechnemu przekonaniu dobrze przeprowadzane treningi nóg, mogą uchronić nasze stawy przed urazami. Zdrowe wiązadła i łąkotki nie uchronią naszych kolan. Ich najlepszymi stabilizatorami są dobrze rozwinięte mięśnie czworogłowe. Jeśli zaniedbujemy ćwiczenia siłowe, którymi możemy je wzmocnić przyczyniamy się do osłabienia naszych stawów.

Jeśli dbamy o uzupełnienie treningów odpowiednią dietą, tak samo powinniśmy dbać o równomierny rozwój całego ciała. Dzięki temu mężczyźni mogą zyskać budzącą podziw atletyczną sylwetkę, a kobiety smukłe nogi i jędrne, okrągłe pośladki. Bez wstydu wtedy wystąpimy na plaży w krótkich spodenkach albo skąpym bikini.