Idealna, wysportowana sylwetka nie może obyć się bez dobrze rozwiniętych mięśni naramiennych. Można uznać je za ozdobę, która dopełnia piękne, atletycznie zbudowane ciało. Kobiety, które uprawiają fitness nie przepadają za ćwiczeniem tych partii. Utarło się bowiem, że treningi takie prowadzą do zbytniego rozbudowania barków. To mogłoby skutkować muskularną sylwetką u pań, co według wielu z nich nie wygląda estetycznie. Ryzyko takiego rozrostu mięśni jest jednak minimalne. W organizmach kobiet nie dochodzi bowiem do szybkiej produkcji testosteronu. Z tego powodu zbudowanie masy mięśniowej zajmuje im dużo czasu. Inne zdanie na temat szerokich i pełnych obręczy barkowych mają mężczyźni. Taka rama sprawia, że wyglądają potężnie i optycznie zwężają swoją talię. Aby w odpowiedni sposób trenować tę część ciała musimy dobrze poznać naszą anatomię.
Jeśli chcemy mieć ładnie zbudowane barki powinniśmy zadbać o mięsień naramienny. Składa się on z trzech aktonów: przedniego, bocznego oraz tylnego. Zaangażowanie każdego z nich wymaga innych ćwiczeń. W swoim planie treningowym uwzględnij więc 2-3 ćwiczenia mięśniach na tę część ciała. Warto zaznaczyć, że w obręczy barkowej znajduje się więcej włókien wolnokurczliwych(około 80%), niż włókien szybkokurczliwych. Ich ruch towarzyszy nam podczas wielu codziennych czynności. Są więc przyzwyczajone do aktywności. Z tego powodu praca nad nimi jest bardziej wymagająca, niż nad innymi partiami ciała. Odpowiedni trening barków nie powinien więc koncentrować się na niewielkiej liczbie powtórzeń z dużym obciążeniem. Spróbujmy raczej używać mniejszych ciężarów, wykonując jednocześnie większą liczbę ruchów. To pomoże nam w odniesieniu sukcesu.
Wiele trenujących osób skarży się na powolny rozwój tej partii ciała. Wynika to z braku wiedzy na temat potrzeb i mechaniki mięśni. Nawet stali bywalcy siłowni, często sięgają po cięższe hantle, stosując niskie zakresy powtórzeń, przez co efekty ich pracy są minimalne. Aby szybko ujrzeć efekty regularnych treningów, wybieraj mniejsze ciężary – takie, które możesz podnosić w prawidłowy sposób. Zbyt duże obciążenie może doprowadzić do kontuzji i zniweczy cały czas, który poświęcasz pracy nad sylwetką. Skup się na precyzji, a jednocześnie wykonuj pełnozakresowe ruchy. Pamiętaj o właściwej postawie. Przy wyciskaniu w pozycji siedzącej, nie garb się, ani nie prostuj przesadnie. Spróbuj zachować naturalne wygięcia we wszystkich partiach grzbietu. Ten zabieg pozwoli ci zmniejszyć naprężenie dolnej części pleców, a ćwiczenia będą dokładniejsze.