Dieta nie oznacza jedynie odchudzania

Piękne i wyrzeźbione ciało – to coś, o czym marzy wielu z nas. W osiągnięciu celu pomogą nam nie tylko godziny spędzone w słowni, ale także odpowiedni plan żywienia. Dieta nie zawsze oznacza redukowania wagi. Czasami chodzi o zwiększenie masy mięśniowej. To właśnie dzięki mięśniom szybciej spalamy tłuszcz. Aby tkanki rozrastały się w określonym tempie, potrzebują wielu składników odżywczych. Do ich rozbudowy niezbędna będzie nadwyżka kaloryczna. Musi być kontrolowana. Nie możemy sobie folgować i jeść wszystkiego, co wpadnie nam w ręce. Nasze posiłki powinny być zbilansowane i jak najlepszej jakości. W parze z odżywianiem powinien iść odpowiednio dopasowany trening. Intensywność i rodzaj ćwiczeń powinna sprzyjać rozrostowi mięśni. Nieprawidłowo zaplanowane mogą prowadzić do niechcianego spadku wagi.

Ułożenie właściwego jadłospisu nie jest najłatwiejsze. Dobrze jest skorzystać z pomocy, np. trenera personalnego. Z innej diety skorzysta ważąca 50kg kobieta, z odmiennej ta, która waży 60kg. Podobnie jest z mężczyznami. Inny jadłospis zawiesi w kuchni ten o wadze 80kg i ten o ciężarze 100kg. Na wstępie musimy jasno określić swój cel, czyli ile kilogramów chcemy przybrać. Ważny jest także typ budowy naszego ciała. Następnie należy wyliczyć swój bilans energetyczny. To liczba kalorii, której nasz organizm potrzebuje w ciągu dnia. W zależności od prowadzonego trybu życia zapotrzebowanie to jest inne. Po zaplanowaniu diety, pomyślmy o treningu.

Wizyty w siłowni powinny być regularne. Poświęcajmy czas każdej partii mięśni przynajmniej raz w tygodniu. Podczas jednego treningu zajmujmy się dwoma lub trzeba. Ćwiczenia powinny charakteryzować się stopniowo zwiększanym obciążeniem i redukcją liczby powtórzeń. Trzecim równie ważnym czynnikiem, który pomoże nam zbudować masę mięśniową jest sen. Podczas nocnego odpoczynku nasze tkanki mają szansę na regenerację. Dorosły człowiek powinien spać średnio od 8 do 10 godzin na dobę. Jeśli nie zaniedbamy tego aspektu możemy spodziewać się szybszych efektów naszej pracy.

„Dieta na masę” składa się z produktów łatwo dostępnych. Nie należy także do najdroższych. Zadbajmy jednak o jak najlepszą jakość produktów. Podczas tego etapu powinniśmy spożywać, m.in.:

Źródła białka:  jaja, mięsa chude i tłuste, wątróbka, owoce morza, ryby.  Dobrej jakości wędliny. Jeśli twój organizm toleruje nabiał to możesz wprowadzić dobrej jakości sery.

Źródła węglowodanów: ryż basmati, paraboliczny,  brązowy, kasza jaglana, gryczana,płatki jaglane, gryczane, ziemniaki, bataty ( słodkie ziemniaki), makaron ryżowy, warzywa, chleb żytni 100 % na zakwasie, owoce.

Źródła tłuszczy: boczek, smalec, olej kokosowy nierafinowany, oliwa z oliwek na zimno do sałatek, masło 82 %,masło klarowane, avocado, mleko kokosowe, wiórki kokosowe, orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, makadamia, nerkowce