Sekret płaskiego brzucha

Brzuch jest tą częścią ciała, którą lubimy prezentować, szczególnie latem. Panowie chwalą się „sześciopakiem”, a panie zgrabną talią. Gdy za oknem coraz cieplej, wielu z nas ląduje na podłodze i zaczyna ćwiczyć „brzuszki”. O ile sam regularny trening wzmocni tę partię ciała, to niestety – bez odpowiedniej diety nie pochwalimy się pięknie wyrzeźbionymi mięśniami.

Ćwiczenie mięśni brzucha jest istotne nie tylko ze względów estetycznych. Ta część ciała odpowiada za stabilną sylwetkę. Silny brzuch jest wsparciem dla kręgosłupa i pomaga na co dzień odciążyć stawy. Słabe mięśnie zniekształcają postawę, mogą powodować ból krzyża, a także problemy przy podnoszeniu i dźwiganiu.

Trening brzucha wydaje się prosty, ale warto rozpocząć go pod okiem profesjonalisty. Wiele osób źle wykonuje tego typu ćwiczenia, obciążając odcinek szyjny kręgosłupa. Tylko prawidłowa postawa i precyzyjne ruchy mogą uchronić nas przed kontuzją. Poza tym jest wiele sposobów na wzmocnienie tej partii. Osobisty trener wie doskonale, co zrobić, aby zajęcia ruchowe nie były monotonne i przebiegały bezpiecznie.

Sam trening nie pomoże nam w pozbyciu się oponki z okolic pasa. Ćwiczenia, które mają pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów i ukształtować sylwetkę nie mogą obyć się bez odpowiednio zbilansowanej diety. Tylko dzięki połączeniu treningu i właściwych nawyków żywieniowych jesteśmy w stanie pozbyć się tkanki tłuszczowej, zachowując jędrność skóry.

Kluczową rolę w zadbaniu o piękną sylwetkę odgrywa odżywianie. Nie sięgajmy jednak po popularne, ogólnodostępne diety. Stosowane bez nadzoru lekarza lub dietetyka, mogą nam poważnie zaszkodzić. Najlepszy będzie jadłospis dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu. Aby opracować takie menu, musimy wykonać podstawowe badania laboratoryjne. W zależności od ich wyników, ekspert przygotuje dietę, która zadba o równowagę i odpowiednią ilość składników odżywczych.

Te dwa wspomniane aspekty, a więc regularne treningi i zbilansowany jadłospis idealnie się uzupełniają. Jeśli zaniedbamy jeden z nich – nie uzyskamy wyczekiwanych rezultatów. Stosując jedynie dietę – pozbędziemy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, jednak mięśnie brzucha pozostaną słabe, pozostawiając kręgosłup bez wsparcia i ochrony. Jeśli poświęcimy czas wyłącznie ćwiczeniom, wzmocnimy tę partię ciała, ale jej nie wyrzeźbimy i nie zyskamy pięknego, płaskiego brzucha.